Svet sporta je krajem februara zavijen u crno kada je 20-godišnja bodibilderka Džodi Vens iznenada preminula na Arnold Sports Festivalu u Ohaju gde je bila u svojstvu trenera.
Tim rečima „Jutarnji list“ piše o tragediji koja je uzburkala strasti u bodibilding svetu. I, ta priča se nastavlja ovako:
„Vensova je počela da se osećati loše i brzo je prevezena u bolnicu u kojoj je, nažalost, i preminula od srčanog zastoja usled teške dehidracije.
– Bila je predivna duša, puna ljubavi i brige za druge. Njen osmeh je osvetljavao prostoriju. Još ne možemo da verujemo da je nema. Bila je tako puna života i strasti prema bodibildingu. Želimo da njna smrt bude upozorenje drugima – rekli su članovi porodice.
Njen trener Džastin Mihalji je rekao kako je Vensova, bez njegovog znanja, koristila dve jako opasne stvari kako bi poboljšala svoj izgled, a verojatno se radi o diureticima – materijama koje podstiču izlučivanje tečnosti iz tela. Namerna dehidracija je česta praksa koju bodibilderi koriste da izgledaju isklesano, no reč je o opasnom postupku.
Opasne radnje
Smanjenjem unosa tečnosti telo gubi elektrolite koji su nasušno potrebni, pa dehidracija može dovesti do ozbiljnih problema, uključujući i srčani zastoj. Uz to, često se koriste i anabolički steroidi i slična sredstva koja poboljšavaju performanse. Vašington post piše kako je više naučnika, trenera, sudija i takmičara potvrdilo da je nemoguće ostvariti vrhunske rezultate bez tih nedozvoljenih supstanci.
– Nemoguće je osvojiti veliku titulu bez steroida – rekao je vodeći naučnik u tom području, Harison Poup.
Duže i češće korištenje većih količina steroida može imati velike posledice po zdravlje. Steroidi uzrokuju hormonalni disbalans u celom telu, a posledice su problemi sa srcem, reproduktivnim sistemom i mozgom.
‘Bulking' i ‘cutting'
Bodibilderi pre nadmetanja prolaze kroz ciklus povećanja mase, tzv. ‘bulking', a onda i smanjenja masti, tzv. ‘cutting'. Tokom prve faze jedu velike količine hrane. Njihov unos kalorija zna biti i po 12 hiljada dnevno, što je četiri puta više od onoga što je potrebno prosečnom muškarcu. Neki u ovoj fazi koriste i hormone rasta i insulin, što može dovesti do novih zdravstvenih problema.
Nakon toga sledi ‘cutting' u kojem se drastično smanjuje unos kalorija kako bi se smanjio postotak masti u telu, što vodi u nove probleme sa zdravljem. Smrt Džod Vens nije jedini ovakav slučaj među profesionalnim bodibilderima. Uzroci smrti variraju, no često su povezani sa srčanim problemima, steroidima i sličnim supstancama i ekstremnim načinom ishrane“, navodi pomenuti medij.
Izvor: Novosti.rs