Naslovnica Ostali sportovi NAŠA SNAGA JE U RADU: Sjajni tehničar Aleksa Batak dočekao svojih pet...

NAŠA SNAGA JE U RADU: Sjajni tehničar Aleksa Batak dočekao svojih pet minuta u odbojkaškoj reprezentaciji Srbije

NASA SNAGA JE U RADU Sjajni tehnicar Aleksa Batak docekao.jpg

Legiano 300x250

ALEKSA Batak je dočekao svojih pet minuta u reprezentaciji Srbije. Ali, i pravi ljubitelji odbojke su dočekali da uživaju u kreacijama nadarenogtehničara, njegovim servisima, blokovima, kuvanjima i smečevima. Noviideolog igre poljskih Katovica izvanredno je vodio „orlove“ na prvomturniru Lige nacija u Braziliji i sada se sprema za još teži ispit od 24. do 28. juna u francuskom Orleanu.

Nekadašnji dizač Partizana (dva mandata), Niša, Mladog radnika, italijanske Ravene, francuskog Kana i nemačkog Fridrishavena u reprezentaciji je debitovao još dok ju je vodio Nikola Grbić, pre osam godina. Kasnije su ga i povrede sprečavale da se bori za mesto u timu.

Legiano 728x90

– Lane sam doživeo neugodnu povredu baš na priprema sa reprezentacijom. Dugo se nije znalo šta je, posetio sam dosta doktora, baš sam se namučio i na kraju su uspeli da pronađu šta mi je i reše problem. Bio je to najteži period u mojoj karijeri, bilo je pitanje da li ću i dalje da igram odbojku, ali, hvala bogu, na kraju se ispostavilo da nije bila ozbiljna povreda. Bila je atipična, tako da sam sada zdrav i spreman – priča za „Novosti“ Batak.

Legiano 300x250

Ono što je za Aleksu najbitnije je to da može da igra u kontinuitetu i što je važno, ulazi u najbolje godine za dizače.

Legiano 728x90

– Za tehničare važi: što zreliji to bolji – primećuje Batak (26).

Legiano 300x250

Sa saigračima je, naročito u Braziliji, brzo pronašao istu talasnu dužinu.

Legiano 300x250

– Svi momci daju sto odsto u svakom trenutku. Mislim da se to u Brazilu primetilo, da je borba bila neverovatna, da je tim krasilo zajedništvo – kaže Batak.

I psihička stabilnost u ključnim trenucima…

– Ova ekipa nije zajedno 10-15 godina, nije ranije iskusila te momente i situacije. To je nešto neverovatno.

Na opasku da ekipi pomaže to što igra bez pritiska i opterećenja, Aleksa uzvraća:

– Mislim da to kreće od treninga. Na treningu stvarno radimo neverovatno dobro, disciplina je izvanredna. Sve je na sjajnom nivou, samim tim dolazi samouverenost i smirenost u stresnim situacijama na utakmici. Naravno da malo pomaže i što se nije očekivao odličan rezultat na startu Lige nacija.

Batak smatra da su dosta pomogli i stariji igrači svojim iskustvom, savetima. Podseća i da je došlo do smene generacije:

– Svi su spremni da rade, da daju sto odsto. Sada, taj maksimum nekada će biti dovoljan, nekada neće, ali borba je uvek tu.

Ne krije Aleksa da mu rad sa selektorom Rumunom Georgom Krecuom i te kako prija.

– Oduševljen sam načinom na koji radi. Psihološka, fizička, taktička priprema su na vrhunskom nivou. Nemam nijednu zamerku, neverovatno je kako čovek radi – ističe Batak.

Aleksa priznaje da je većina igrača bila pri reprezentaciji, da je osetila Ligu nacija… Ali, i da su bili u drugoj ulozi.

– Ovo je prvi put da imamo ulogu startera. Ne želim nikoga od saigrača da izdavajam, svi su prihvatili odgovornost i sjajno počeli Ligu nacija. Iskreno, idem dan po dan. Kada bismo razmišljali o opterećenju, pritisku, mislim da bi to napravilo suprotan efekat, da bi kočilo igrače. Ovako idemo utakmicu po utakmicu, trudimo se, borimo se i rezultat će doći. Potajno se nadamo da ćemo izboriti završni turnir u Ningbou. Naša snaga je u timskom duhu – ističe Batak.

Najteži turnir

TURNIR u Orelanu neće biti nimalo lak. „Orlovi“ u sredu igraju sa Japanom, u petak sa Kubom, u subotu sa Francuskom, a u nedelju sa SAD.

– Drugi vikend će biti najnaporniji u ovogodišnjoj Ligi nacija. Sigurno je da igramo sa najtežim protivnicima. Jedina olakšavajuća okolnost je što ne menjamo vremensku zonu. Respektujemo sve ekipe, sigurno je da ćemo pružiti maksimum. Trudimo se da ne razmišljamo o ubitačnom rasporedu, već da idemo dan po dan – kaže Batak.

 

Uči ceo život

KREATOR igre Srbije raduje se što će igrati u poljskom prvenstvu.

– Smatram da igrač sve vreme uči. Mislim da samo dosta napredovao u Fridrishavenu i da sam dolaskom u Katovice ostvario san. Ali, spreman sam da usvajam nove ideje. To što mi se zamera da sam kao mlad često menjao sredinu me ne dotiče. Smatram da svako ima svoj put, tako da i odlazak u Italiju ne vidim kao grešku, jer sam i tamo dosta naučio – podvlači Batak.

Legiano 300x250